Przeskocz do treści

O NADZIEI W DNIU PAPIESKIM

Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Jasna Góra uczciła m.in. spotkaniem z dziećmi i młodzieżą w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”. Działania edukacyjne nawiązywały do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w przypadającą w tym roku, 40.rocznicę tego niezwykłego wydarzenia. Otwarta została unikatowa wystawa amatorskich zdjęć częstochowian i pielgrzymów z czerwcowych dni 1979r. Zaprezentowane zostały teatralne „papieskie” przedstawienia, rozdano nagrody w konkursach związanych ze świętym papieżem z Polski.

40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Jasna Góra przeżywała bardzo uroczyście, gdyż wizyta papieża rodaka, miała przełomowe znaczenie nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale dla samego Sanktuarium.

Przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra zauważył, że wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową odbył się w ważnym także dla Jasnej Góry dni, w rocznicę nadania tytułu honorowego bazylice jasnogórskiej, co było w 1906r. -Ten dzień, gdy Jasna Góra świętuje swoją uroczystość, stał się dniem wyboru Polaka na papieża, warto zobaczyć w tym wydarzeniu pewną symbolikę – mówił o. Waligóra. Przypomniał, że Jan Paweł II już na początku pontyfikatu prosił, byśmy byli z nim „na Jasnej Górze i wszędzie”.

Jasnogórski przeor podkreślał, że „jesteśmy tu, by dziękować za Jana Pawła II, za jego maryjną drogę, która w niezwykle mocny sposób ujawniła się właśnie tutaj na Jasnej Górze, gdzie przybywał”. - Wiemy, że jako papież wielokrotnie tu pielgrzymował. Z tego miejsca słyszeliśmy jego niezwykłe nauczanie, które mocno zapadało w serca Polaków – przypominał o. Waligóra.

Zaznaczył, że w pielgrzymowaniu Jana Pawła II na Jasną Górę sprzed 40-u laty „ważne jest byśmy uświadomili sobie, że Jan Paweł II przybywał tutaj z potrzeby serca”. - Jako Namiestnik Chrystusowy przybywał do Maryi, by przed Nią się pokłonić, by wypowiedzieć przed Nią swoje zawierzenie. I wiemy jak ono mocno tutaj wybrzmiało w serach Polaków. Przybywał tutaj, by umocnić nasz Naród, szczególnie w trudnych czasach komunizmu. Wiemy, że Jasna Góra stała się swoistą amboną narodową dla Jana Pawła II, stąd mogło płynąć jego nauczanie. Tu Polacy przybywali do papieża, by się z nim spotkać, by spotkać się z Maryją. Jasna Góra była tym ogniwem łączącym Jana Pawła II z narodem - mówił o. Przeor.

- Papież uwrażliwiał nas, że „tu na Jasnej Górze, zawsze byliśmy wolni’. – Nam, Polakom, zawsze droga była i jest wolność, idea bycia wolnym człowiekiem, i w kontekście życia społecznego, i życia religijnego. To jest najpiękniejszy dar, jaki mogliśmy otrzymać od Jana Pawła II – zaznaczył paulin.

W jasnogórskie obchody 40. rocznicy I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski ściśle wpisał się projekt edukacyjny „Nadzieja. Zwycięstwo” wsparty przez program ministerialny „Niepodległa”. Jego celem jest przypomnienie, a dla młodszego pokolenia zapoznanie z niezwykłą postacią Jana Pawła II.

 - Ten projekt ma wyjątkowy walor edukacyjny – podkreśliła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty. Zauważyła, że „my, którzy mogliśmy 40 lat temu spotkać się z Janem Pawłem II i uczestniczyć osobiście w tych niezwykłych wydarzeniach, dotknąć ich, mamy obowiązek zrobić wszystko, by pamięć o nich trafiła do serc i umysłów młodych ludzi”. - Ten projekt łączy nauczycieli, wychowawców, rodziny, uczniów, w przeżywaniu wiedzy o tamtych wydarzeniach, to bardzo cenne - zaznaczyła kurator. Podziękowała nauczycielom, że „podjęli to wyzwanie, zapalili do projektów młodych ludzi i odkryli przed nimi ten niezwykły czas”.

- Wszyscy, którzy mamy związek z oświatą, którzy mamy za sobą pracę w szkole, doskonale wiemy, jak wielką rolę wychowawczą odgrywa nauka św. Jana Pawła II w procesie edukacyjnym i wychowawczym w szkołach - mówiła dalej Urszula Bauer. Zauważyła, że św. Jan Paweł II jest swoistym patronem młodzieży, „więc naturalne jest to, że nauczyciele wykorzystują jego słowa, jego nauczanie w swoich działaniach wychowawczych”.

Projekt edukacyjny „Nadzieja. Zwycięstwo” składa się z dwóch części. Część I - „Nadzieja” miała zwrócić szczególną uwagę na wizytę Jana Pawła II w Częstochowie i na Jasnej Górze, cześć II - „Zwycięstwo”, to przypomnienie o proteście w klubie „Ikar” w Częstochowie, które było niejako 'owocem' I pielgrzymki Jana Pawła II.

- Musimy pamiętać, że młodzi ludzie, do których adresujemy nasze propozycje nie mają wiedzy o wydarzeniach sprzed 40-u lat – zauważyła Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty. Dlatego konieczne było podjęcie szeregu działań, które w tamten świat, by ich wprowadziły i ukazały ich wielki sens - dodała. Zdaniem dyr. Janowskiej teraz jest „najważniejszy moment kiedy poprzez przekaz bezpośrednich świadków, uczestników tych wydarzeń, tych którzy to przeżyli możemy dotrzeć z tą wiedzą, z tymi emocjami do młodych”.

- Projekt ten realizujemy od maja, we współpracy m.in. z Jasną Górą i dzięki temu, że mamy tu otwarte serce i możliwość współpracy – powiedziała  Anita Imiołek, wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach i jeden z koordynatorów projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”. - Zachęciliśmy do pracy w nim ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego, ze szkół podstawowych, średnich i przedszkoli, żeby dać możliwość zaangażowania się różnym grupom wiekowym - powiedziała wizytator.

W ramach I części projektu „Nadzieja” odbywały się m.in.: I Wojewódzki Przegląd Teatralny poświęcony postaci i twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II, akcja zbierania fotografii „Co nam zostało z tamtych dni” – Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku, konkurs literacki dla młodzieży „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie”, rodzinny konkurs plastyczny dla przedszkolaków „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny”.

Ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich arch. częstochowskiej, który reprezentował abp. Wacława Depo zachęcał, byśmy na nowo odczytywali testament Jana Pawła II. - Można budować piękne pomniki, odsłaniać wyjątkowe tablice, ale nie zachowywać tego, co on mówił. On do mieszkańców Częstochowy mówił m.in. że diecezja częstochowska to diecezja maryjna ma taki charyzmat i określił bardzo konkretne nasze zadanie- przyjmować pielgrzymów z Polski i świata. Spójrzmy dzisiaj na Jana Pawła II na tego, który był pielgrzymem. Mam nadzieję, że miasto Częstochowa przyjmie testament Jana Pawła II i dorośnie do tego zadania jakim jest przyjmowanie pielgrzymów z Polski i świata –powiedział ks. Kuliberda.

Podczas dzisiejszego spotkania w Sali Papieskiej nastąpiło otwarcie wystawy amatorskich zdjęć „Co nam zostało z tamtych dni - Jan Paweł II na Ziemi Częstochowskiej w 1979 roku”. Wystawa ma charakter mobilny i będzie mogła być prezentowana w szkołach. Jest zbiorem kilkudziesięciu zdjęć, które wykonane zostały w czerwcowe dni 40. lat temu. Przez najbliższe dni ekspozycja zostanie na Jasnej Górze a potem trafi do różnych placówek oświatowych.

Spotkanie dzieci i młodzieży rozpoczęło się przedstawieniem nagrodzonym Grand Prix w 1.Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym Życia i Twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II wykonanym przez dzieci z Przedszkola z Oddziałem Integracyjnym im. Małego Księcia we Wręczycy Wielkiej. Na koniec zaprezentowany został spektakl „Przed sklepem jubilera”, który przygotowali uczniowie VII LO im. M. Kopernika w Częstochowie - grupa teatralna „Pod wiszącym kotem”.

Wręczone zostały nagrody w konkursach: plastycznym (rodzinnym) dla przedszkolaków „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny”, literackim „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie” a także

filmowym „Przeciw niesprawiedliwości - wydarzenia z lat 1979-1980”.

Izabela Tyras

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *